Dynasty Warriors Vol.1 to popularna gra przeniesiona na kieszonkową konsole PSP. Gra powstała w 2004 roku. Ma wiele podobieństw do wcześniejszych części gry, ale też zasadnicze różnice trochę zmieniające rozgrywkę. Są tu znane z poprzedniej części postacie, a w grze chodzi o to samo co zawsze – pokonać wroga, czy przejąć jego bazę.

Bronie system walki, ulepszenia postaci, czyli w tym przypadku wbijanie wyższych poziomów jest takie samo lub bardzo podobne. Przechodzimy grę, zabijamy wrogów, wbijamy wyższy poziom, a postać staje się silniejsza. Największa różnica to mapa. Nie mamy tu dostępu do całej mapy, dzięki czemu można iść gdziekolwiek się zechce, mapa podzielona jest na fragmenty, pokazywana w rodzaju planszy, a gracz wskazuje na niej gdzie chce się udać, gdy to zrobi zostaje przeniesiony na pole bitwy i tam walczy z wrogiem, gdy go pokona powtarza czynność, przesuwa się na planszy i wskazuje gdzie chce iść. Każda bitwa ma określone punkty, celem jest zjechanie przeciwnikowi punktów do zera, aby wrócić do menu i wybrać kolejną bitwę.

Robi się to poprzez zabijanie zwykłych żołnierzy oraz oficerów. Zabijanie żołnierzy daje mały efekt, dlatego warto polować na oficerów ci najsilniejsi mogą być warci nawet kilka punktów, co sprawia, że czasami zabicie jednego od razu kończy bitwę, jednak jak są zbyt silni może polować na słabych i tak próbować zbić przeciwnikowi punkty do zera. Plansza ma swoje ograniczenia i nie można poruszać się wszędzie, pola gdzie jest wróg trzeba najpierw podbić, tylko pola opanowane przez sojuszników pozwalają na swobodne przemieszczanie.

Głównym celem jest dotarcie do bazy wroga i przejęcie/podbicie jej i oczywiście pilnowanie swojej. Przez to, że nie ma dostępu do całej mapy i nie można się po niej swobodnie poruszać, trzeba planować swoje ruchy, bo gdy baza zostanie zaatakowana nie można wsiąść na konia i szybko jechać z pomocą, trzeba najpierw poprzesuwać się na planszy, co w przypadku, gdy gracz jest daleko, a po drodze poszczególne fragmenty mapy opanowane przez wroga zajmie zbyt dużo czasu i baza upadnie, a mapę trzeba będzie zaczynać od nowa, więc niektóre ruchy warto przemyśleć, bo nie da się tu czasami błyskawicznie zareagować.

Wybierając postać oprócz podstawowych statystyk ma one też punkty, które wydaje się, aby wybrać swoich oficerów, którzy będą wspólnie z graczem walczyć. Jedne postacie mają więcej, a inne mniej punktów, jednak co najważniejsze wybrany oficer dodaje nam punkty do poszczególnych statystyk siła, obrona, szybkość, życie oraz ma też swoje indywidualne umiejętności. To sprawia, że wybór najsilniejszych nie zawsze jest słuszny, powinni oni uzupełniać braki postaci gracza. Jak postać ma mało ataku, ale dużo obrony to powinno się wybrać oficera, który zwiększy atak i odwrotnie.  Chociaż to indywidualna kwesta gracza i jego stylu gry.

Jak ktoś gra ultra ofensywnie i na tym bazuje, to nie potrzebuje ani zdrowia, ani obrony tylko jak najwięcej ataku. Oficerów należy dobrać pod swój styl walki. Warto dodać, że nasi wybrani sojusznicy też zdobywają lvl, stają się silniejsi i zdobywają wyższą rangę. Graficznie gra prezentuje się dobrze, chociaż widać pewne ograniczenia związane ze sprzętem, ale nie ma na co narzekać. Gra Dynasty Warriors jak wiele innych popularnych gier doczekała się wersji na przenośną konsolę, co w tamtym okresie na pewno zadowoliło graczy.

Ma ona wszystkie elementy, które gra Dynasty Warriors powinna posiadać i dzięki którym gracze ja polubili. Poziom trudności i długość gry są wystarczające, aby zadowolić i na jakiś czas przykuć uwagę gracza. Dla fanów Dynasty Warriors wydaje się, to pozycja obowiązkowa, jako grę zakrywając nazwę również można polecić szczególnie dla graczy lubiących białą broń i różnego rodzaju moce specjalne, które posiada każda postać.

Dynasty Warriors Vol.1 jest bardzo solidną grą, w którą warto zagrać mimo upływu lat.