Anno jest popularną serią gier, która ma rzesze fanów na całym świecie. Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata to tytuł z 1998 roku, który wciąż potrafi wprowadzić gracza w świetny humor i rzucić niełatwe wyzwanie, choć z pewnością nie każdemu przypadnie to do gustu.

Poszukiwanie Nowego Świata

Zadaniem gracza jest pokierowanie grupą podróżników, którzy pragną uciec przed wszechobecnym głodem i chorobami. Przeludnienie znanych miast tylko pogarsza sytuacje. Nie ma innego wyjścia jak poszerzyć horyzonty.

Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Chociaż samo odnalezienie ziemi nie stanowi problemu, to kolonizacja terenu jest prawdziwym wyzwaniem. Trzeba zacząć niemal od zera, aby stworzyć dobrze prosperujące i szczęśliwe miasta.

Pozyskiwanie surowców i dbanie o zdrowie oraz szczęście pionierów to dopiero początek. Rozwój niesie ze sobą liczne trudności, a im dalej, tym sytuacja bardziej się komplikuje. Wraz z rozwojem miasta pojawiają się kolejne zagadnienia, które trzeba wziąć pod uwagę. Nie da się stworzyć społeczności bez nieustannej pracy obejmującej handel, dyplomację, a także wojny. Niestety nie istnieje droga na skróty. W tym celu trzeba szkolić pracowników, naukowców oraz wojska, a przy tym pamiętać o zadbaniu o rozwój floty morskiej.

Mechaniczne aspekty Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata

Rozgrywka rozpoczyna się od losowego wygenerowania mapy (niemal 700 różnych możliwości). Każda z nich różni się wielkością, zróżnicowaniem terenów i ilością surowców. W ręce gracza oddanych zostaje również niemal 100 rozmaitych budynków, a także 30 zawodów, które mogą wykonywać pionierzy.

Interesującym rozwiązaniem w Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata jest sztuczna inteligencja, która automatycznie dostosowuje swój poziom do stylu gry danego gracza. Niestety nie zawsze oznacza to wyrównaną walkę.

Tytuł z 1998 roku obok trybu singleplayer umożliwia również rozgrywkę multiplayer (4 graczy w sieci lub 2 przez modem).

Oprawa audiowizualna gry

Studio Max Design stworzyło tytuł, który w 1998 roku potrafił zachwycić klimatyczną grafiką w rzucie izometrycznym. Aktualnie gry odzwierciedlają zupełnie inny poziom, co jest całkowicie zrozumiałe. Mimo to Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata potrafi wprowadzić w sentymentalny nastrój, a także wzbudzić chęć osiedlenia nowych terenów.

Z kolei ścieżka dźwiękowa doskonale podkreśla klimat gry, a odgłosy toczące się życia są przyjemne dla ucha. W grze dostępna jest polska wersja językowa dzięki polskiemu wydawcy, jakim jest CD Projekt S.A.

Odbiór Anno w 2022 roku

Seria Anno nieustannie cieszy się ogromną popularnością, a w szczególności dotyczy to nowych odsłon gry. Chociaż Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata nie jest aktualnie szczególnie rozchwytywane, to warto cofnąć się w czasie i chociażby przez kilka godzin poczuć ten niepowtarzalny klimat.