Fallout jest głośnym tytułem cRPG, który doczekał się wielu kolejnych odsłon. Nic jednak nie przebije klimatu produkcji z 1997 roku. Co oferuje pierwsza odsłona cyklu?

Fabuła gry Fallout

Świat został zniszczony wskutek wybuchu wojny nuklearnej. Cywilizacja została niemal zupełnie zdmuchnięta z powierzchni Ziemi, a przeżyć zdołali tylko nieliczni, którzy ukryli się w schronach. Niestety ich życie wciąż jest zagrożone. Nawet wiele lat po tragedii świat pozostaje skażony, a promieniowanie sprawiło, że powierzchnię zamieszkują krwiożercze mutanty.

W takich warunkach narodził się główny bohater gry. Przyszedł na świat i wychował się w Schronie 13 i chociaż przez lata było względnie spokojnie, sytuacja uległa poważnej zmianie. Uszkodzony został chip odpowiedzialny za produkcję czystej wody. Ktoś musi wyruszyć w podróż w poszukiwaniu zamiennika, a wybór pada na młodego mężczyznę. Tak rozpoczyna się pełna niebezpieczeństw podróż przez brutalny świat.

Mechanika gry

Jak na grę z 1997 roku, Fallout oferuje naprawdę liczne możliwości. Już sam kreator postaci jest wyjątkowy i pozwala rozdysponować rozmaite punkty statystyk oraz wybrać specyficzne umiejętności. Nie mniej interesujący jest system walki, podróży i interakcji z postaciami niezależnymi (NPC).

Podczas rozgrywki możliwe do znalezienia są liczne przedmioty (broń, pancerz, granaty, pożywienie czy złom stanowiący walutę). Każda z nich charakteryzuje się określonymi statystykami i wymaganiami. Można nie tylko je wyposażyć, ale również sprzedawać w licznych siedliskach ludzkich.

Ogromną zaletą produkcji studia Interplay Entertainment oraz Black Isle Studios jest rozbudowana interakcja z otoczeniem oraz postaciami niezależnymi (NPC). Wciągające dialogi oraz możliwości sprawiają, że świat prezentowany w grze Fallout skutecznie wciąga na długie godziny. Pozwala na swobodną eksplorację ogromnych przestrzeni, odkrywanie sekretów, okradanie ludzi czy włamywanie się do domów i skrzyń, a to wciąż tylko promil możliwości oferowanych podczas rozgrywki.

Całość przedstawiona została w rzucie izometrycznym i jest klasycznym tytułem RPG stawiającym nie tylko na klimat, ale również nieustanny rozwój postaci.

Charakterystyczne przy tym są walki prowadzone w trybie turowym. To właśnie tutaj pojawia się możliwość celowania w wybrane części ciała napotkanego wroga. Dzięki temu można zdecydować co jest ważniejsze:
– mniejsza szansa na trafienie, ale większe obrażenia w przypadku powodzenia
– zwiększona szansa na trafienie kosztem mniejszych obrażeń
Do wyboru są dwie ręce oraz nogi (lub łapy), korpus i głowa.

Oprawa audiowizualna gry

Jak na tytuł z 1997 roku, Fallout może poszczycić się naprawdę starannie wykonaną szatą graficzną. Dbałość o szczegóły sprawia, że z przyjemnością przemierza się ten ponury świat pełen niebezpieczeństw.

Równie duża uwaga została przyłożona do ścieżki dźwiękowej. Muzyka na długo pozostaje w głowie, a odgłosy walk, rozmów czy zwykłe dźwięki środowiskowe sprawiają, że z łatwością można poczuć się bohaterem poznawanej historii.

Odbiór gry w 2022 roku

Jest to stara gra i zdawać by się mogło, że lata świetności ma już za sobą. Tym bardziej zadziwiający jest fakt, że pierwsza część klasycznej gry RPG wciąż cieszy się ogromną popularnością. Do tego stopnia, że doczekała się istotnej modyfikacji. Mianowicie Fallout dostępny jest w wersji online (w dodatku bez konieczności pobierania gry – wystarczy przeglądarka internetowa). W trybie multiplayer cały rdzeń gry pozostał niezmieniony, a jedyną różnicą są liczni gracze przemierzający postapokaliptyczny świat. Oczywiście są oni również kolejnym niebezpieczeństwem, a PvP jest na porządku dziennym.

Chcąc jednak skupić się na fabule gry i wyraźnie doświadczyć niepowtarzalnego klimatu płynącego z Fallouta, warto sięgnąć po wersję singleplayer i wyruszyć na poszukiwanie nowego chipu.